Це країна, в якій хоч 1 раз в житті повинна побувати кожна людина на землі.

Ще мудрий цар Соломон, при будівництві Єрусалиму і Храму на наріжний камінь землі, говорив що "Ізраїль це середина світу, а Єрусалим - серце його".

ІЗРАЇЛЬ. СВЯТА ЗЕМЛЯ.

Тут відбулися всі Біблійні події і Старого і Нового заповітів, тут переплетені в вузол 3 світові релігії: іудаїзм, християнство та іслам.
Ізраїль знаходиться на Близькому Сході. Його територія пролягає уздовж східного узбережжя Середземного моря і межує з Єгиптом, Сирією, Ліваном і Йорданією. Ізраїль лежить на перехресті трьох континентів: Європи, Азії та Африки.
Територія Ізраїлю вузька і витягнута: в довжину - 470 км. з півночі на південь і 135 км із заходу на схід в найширшому перетині.
Незважаючи на свої маленькі розміри, Ізраїль включає в себе топографічні риси цілого континенту - від лісистих пагорбів і родючих долин до степових рівнин і гірських пустель, від прибережної смуги до субтропічної Йорданської долини і Мертвого моря - найнижчої точки на Землі.
Тут три моря: Середземне, Червоне і Мертве (Солоне). І велике озеро Кінерет, яким "Ісус ходив по воді аки по суху".
У 1 столітті нашої ери євреї втратили свою країну, бо римська імперія зруйнувала Храм, Єрусалим і всю країну, а тих євреїв що вижили після побоїща розсіяла по всій планеті, заборонивши повертатися. Від колишньої величі залишилася тільки західна, підпірна, частина Храму відома сьогодні як Стіна Плачу.
На 2000 років народ залишився без землі і держави.
У 2 столітті, римський імператор Адріан перебудував Єрусалим в язичницьке місто Елія Капітоліна, налаштувавши храми Афродіті, Венері і Юпітера. Що залишилися в живих .євреї не стерпівши осквернення, підняли заколот Бар Кохби, який протистояв римським легіонам цілих 3 роки, але був жорстоко придушений.
Ця земля стояла в запустінні, бо крім євреїв вона нікому не потрібна.
"Розділяй і володарюй" був девіз англійців, і починається розпалювання ворожнечі між євреями і арабами, яка триває по сьогоднішній день.

Але незважаючи на пережиті муки, страшні дні голокосту, євреї все таки побудували нову країну - Державу притулок, і 14 травня 1948 року оголосили про створення держави Ізраїль.

У декларації незалежності сказано про терпимість і повагу до будь-якого віросповідання. Тому тут хоч державна релігія це іудаїзм, але мусульман і християн дуже поважають і святкують свята.⠀
Але в 4 столітті світова політика змінилася і утворилася Візантійська Імперія з центром у Константинополі. Єрусалим стає центром християнства, Свята Олена знаходить місце Благовіщення, Хрест і Усипальню, місце народження і Вознесіння.
Будуються церкви.
А в 7 столітті виникає нова релігія іслам - і все почало знищуватися.
Хрестоносці, втопивши землю в крові будували фортеці, але їх вигнали мусульмани.

Запустіння...

Завжди в серцях євреїв був Ізраїль і в своїх молитвах вони говорили: "в наступному році в Єрусалимі".
З 15 століття Євреї потихеньку починають повертатися з вічного вигнання, бо Османська імперія, яка захопила Близький Схід, дозволяла поселятися на "далеких землях". Але апофіоз повернення євреїв на свої землі з великими труднощами почався в кінці 19 століття.
Євреї викуповували землі і будували нову країну. Що цікаво, мусульмани з радістю будували разом з євреями, поки Туреччина не поступилася цими землями Британському уряду в 1917 році.
На Великдень при великому скупченні народу саме ізраїльська поліція стежить за порядком.

До 1967 року, коли старе місто Єрусалиму і його святині були під мусульманською владою, жоден прочанин без побоювання за своє життя не міг гуляти по місту або поклонитися святиням.

Сьогодні це абсолютно безпечно і вдень і вночі. Крім місць, куди не рекомендується ходити без супроводу гіда.

Гід в Ізраїлі завжди на зв'язку з ізраїльською армією (так! так!) І поліцією, отже ми завжди рекомендуємо екскурсії саме з гідом. Бо Ізраїль складна країна.
фотографии автора